Röszke bemutatása
Röszke, a mi otthonunk!
Röszke község Szegedtől 15 km-re délnyugatra, a Tisza gyálai holtága, valamint a szerb országhatár között helyezkedik el.
Településünk 3600 hektáron terül el, lakóinak száma 2024 évben 3631 fő. Történelmi múltja igen jelentős, hiszen már 1432-ből okleveleken fellelhető a település létezése, akkor még Recke néven. Valódi településsé akkor fejlődhetett, amikor 1950-ben önállósult az addig Szeged város kapitányságaként működő falu. Területéhez csatolták a szomszédos feketeszéli és nagyszéksósi tanyák egy részét is. Ma is jellemző a kiterjedt tanyavilága, ahol négyszáz tanyás ingatlan található, négy külterületi körzetre osztva. Röszke területén található az ország egyik igen fontos és nagy forgalmú határátkelőhelye. Az ország déli kapujának nevezett röszkei határátkelő meghatározta régen a település fejlődését, így lényegesen nagyobb a kereskedelemmel foglalkozó és szolgáltatást nyújtó logisztikai és szállítmányozási vállalkozások száma. Az itt élők vagy helyben, vagy a nagyon közeli járásszékhely Szegeden dolgoznak, de az elsődleges munkahely mellett még mindig foglalkoznak az itt élők zöldségtermesztéssel és szántóföldi növénytermesztéssel is. A településen 2023 óta működik a magyar tulajdonú Mezőker Kft., amely a település központjában lévő gyáregységet vásárolta meg az Unilever Magyarország Kft-től. Kis és közepes vállalkozások, egyéni vállalkozók és őstermelők, családi gazdaságok is szép számmal tevékenykednek a településen. A röszkeiek szorgalmas, dolgos emberek. Az egyre népszerűbb falusi turizmushoz kötődően több tanyán is várják a hozzánk látogatókat.
A település lakóinak mindennapjait könnyíti meg, hogy a falu infrastrukturális ellátottsága kimondottan jó. Az itt élők életminőségét nagymértékben javítja a kiterjedt, jól működő intézményrendszer, amely magában foglalja a Szociális Szolgáltató Központot, a Tanyagondnoki és Védőnői Szolgálatot, két háziorvosi, fogorvosi és egy gyermekorvosi körzetet, színvonalas bölcsődei és óvodai ellátást, nyolcosztályos általános iskolát, művelődési és sportolási lehetőségeket.
Községünk önkormányzata az elmúlt húsz évben számos komplex fejlesztési célú beruházást valósított meg, melyek az itt élők életminőségének javítását szolgálják. Kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy programjaink számos területet érintsenek, az oktatástól az egészségügyön, a kultúrán és a szabadidős tevékenységeken át a településüzemeltetésig, az értékes épületeink felújítása mellett figyelve a közösségeink, civil szervezeteink támogatására is.
2007-ben avathattuk a Konferencia és Képzési Központunkat. A polgármesteri hivatal „ikerépületében” kapott helyet egy konferenciaterem, mely alkalmas közösségi rendezvények, házasságkötések és szakmai programok megrendezésére is. A vajdasági Magyarkanizsa és Röszke közös Interreg pályázatának keretében megvalósult beruházás az eltelt közel két évtizedben maximális kihasználtsággal működött. Az elmúlt önkormányzati ciklusokban megvalósulhatott az orvosi rendelők belső felújítása, a teleház és a művelődési ház épületének külső felújítása, korszerű hulladékudvar és szelektív hulladékgyűjtő szigetek átadása, Ifjúsági Közösségi Tér létrehozása, játszótér fejlesztés. 2010-ben közösségi közlekedéshez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztés keretében a Szent Antal tér köszöntő- dísz térré történő építése, tanyai buszforduló, bel- és külterületi buszmegállók megépítése, felújítása és akadálymentesítése, fedett buszvárók kialakítása. A településközpont teljes körű megkoronázásaként a Szent Antal térrel szemben Pihenőpark, illetve fedett elárusítóhellyel (kispiac) ellátott tér létesült. 2010-ben került sor továbbá a helyi általános iskola főépületének felújítására, mely felvette az Orbán Dénes nevet.
Az önkormányzati ciklusokhoz köthető ütemezett programjaink és fejlesztéseink sora végeláthatatlan, hiszen minden lehetőséget megragadva pályázunk Uniós és hazai forrásokra, határokon átívelő együttműködésekre, de jelentős önkormányzati önerőt is biztosítunk évről évre Röszke építéséhez, szépítéséhez, gyarapításához. A teljesség igénye nélkül, szinte csak felsorolás jelleggel következzék sok-sok év tervező, fejlesztő, együttműködő munkájának eredményei:
- Fő utcai csapadékvíz elvezető rendszer rekonstrukciója több ütemben
- Százholdas Pagony Óvoda infrastrukturális fejlesztése, óvodai játszóudvar kialakítása, akadálymentesítés
- Háziorvosi rendelők, általános iskola és tornacsarnok épületeinek energetikai fejlesztése, napelemek telepítése, fűtéskorszerűsítés, magastető építés
- Térfigyelő kamerarendszer kiépítése, Free Wifi közösségi pontok telepítése
- Műfüves pálya felújítás
- LEADER Helyi Stratégia megvalósítása, közösségi programok és eszközbeszerzések
- Orvosi eszközök, fogorvosi szék beszerzése
- Kommunális eszközök beszerzése
- Felelős állattartás elősegítése
- Önkormányzati épületek felújítása
- Építési telkek kialakítása
- Nemzeti és helyi identitástudat fejlesztése
- Helyi humán infrastruktúra fejlesztése, programok, szolgáltatások biztosítása a lakosság részére
- Aktív turizmus fejlesztése, kerékpáros pihenőhely és játszóterek kialakítása
- Napelemes közvilágítás telepítése külterületen
- Főzőkonyha felújítása, eszközbeszerzéssel
- Kultúrház épület energetikai korszerűsítése, napelemes rendszer telepítése
- Összefogás a belvíz kezeléséért
- Új, akadálymentesített gépjármű beszerzés a szociális ellátórendszer feladatellátásának biztosítására
- Bel- és külterületi utak folyamatos javítása, aszfaltburkolatok megújítása
- Fő és József Attila utcák teljes aszfaltozása
- Közvilágítás korszerűsítése több ütemben, LED-es fényforrások felszerelésével
Büszkék vagyunk a megvalósításra, de egy település fejlesztésének, fejlődésének, megújulásának soha nem szabad megállnia, nem dőlhetünk hátra elégedetten, hiszen mindig új igények fogalmazódnak meg, a modern technika kihívásaihoz és az itt élők igényeihez kell illesztenünk a terveinket, Röszke folyamatos megújítását.
Egy falu, egy település azonban nem csak kövekből, épületekből és utakból áll, legalább ennyire fontos a közösség, az itt élő emberek és családok elégedettsége, hogy szeressék a lakóhelyüket és azért tenni is akarjanak! Vegyenek részt aktívan helyi közösségünk formálásában, fejlesztésében és működésében. Számos civil szervezettel büszkélkedhetünk, közösségi tereink, művelődési házunk lehetőséget biztosít szakmai, kulturális és közösségi programok rendezésére, melyekhez mindig segítséget ad önkormányzatunk.
A hagyományok ápolása, az igazi értékek továbbvitele örömet okoz minden itt élőnek, és reményeink szerint az ide érkező vendégeknek is. Nagy szeretettel várjuk Röszkén a hozzánk látogató családokat, közösségeket kiemelt rendezvényünkön a Nemzetközi Töltött Káposzta-főző Verseny és a Röszkei Falunapok eseményein, melyek minden évben augusztus első hétvégéjén kerülnek megrendezésre. Júliusban a Halasnapra és halászlé főző versenyre hívja sporthorgász egyesületünk az érdeklődőket, a szomszédos Szerbiából is érkeznek hozzánk erre a programra közösségek. Hagyományos Családi Napunk szeptemberben számos szórakoztató programmal és színpadi, kulturális, szórakoztató előadással várja a családokat! Az ünnepkörökhöz és eseményekhez kapcsolódóan szabadtéren és a művelődési házba is várjuk az érdeklődőket, sportrendezvényeinket a csarnokunkban, vagy a szabadtéri sportpályánkon rendezzük meg.
A Röszkei Paprika Parkban fűszerpaprika üzem és múzeum várja a látogatókat, ahol megismerkedhetnek a fűszerpaprika származásával, hagyományos és modern feldolgozásával, felhasználásával, és még sok más érdekességgel.
Az önkormányzat jó kapcsolatot ápol a helyi egyházközséggel és helyi közösségekkel egyaránt, de szeretetteljes kapcsolatot alakítottunk ki testvértelepüléseinkkel is, a romániai Végvárral, és a szerbiai Magyarkanizsával. Közös pályázatok, egymás meglátogatása, a rendezvényeken történő részvétel évről-évre erősíti a testvér települési kapcsolatot, a röszkeiek szinte családtagként fogadják a határon túlról érkező családokat, vendégeket.
A hozzánk látogató turista vagy átutazó gyönyörködhet a klebelsbergi stílusú művelődési házban, az első és második világháborús emlékműben, a római katolikus templom épületében, melynek külön érdekessége, hogy berendezéseinek egy része az 1923-ban elbontott szegedi Dömötör templomból származik. Tanyavilágunkban számos útszéli kereszt idézi a régmúltat, melyek közül több keresztet, harangot újítottak már fel a röszkei családok, megőrizve az elődök értékes hagyatékát. A községet határoló Holt-Tisza megannyi természeti szépséggel és gazdag halállománnyal várja a vendégeket. A Röszkei Földtulajdonosok Vadásztársasága a jellegzetes alföldi vadállományt védi, külföldi vadásztatásokat is szervez, aktív tagja települési közösségünknek.
A falvak és kistelepülések sajátja, hogy bezárkózik. Ezzel védi, de gyengíti is magát. Röszkét egyre többen ismerhetik meg, hiszen határ menti településként igen sok átutazó és turista érinti. Azok, akik a hamisítatlan alföldi települések hangulatát, csendjét, az emberek kedvességét és közvetlenségét szeretik, bátran ajánljuk, hogy töltsenek el egy pár napot nálunk!
Borbásné Márki Márta
polgármester